Genopretning af Filsø

11-03-2011

Naturgenopretning af Fiilsø - COWI

Dette notat er et resumé af de forundersøgelser og projektskitser, som rådgivningsfirmaet COWI har udarbejdet for Aage V. Jensen Naturfond.

1 Baggrund

Fiilsø var indtil den første afvanding i 1852 en over 2000 ha stor lavvandet lagunesø. Dette år blev stemmeværket ved Henne Møllegård fjernet. Herved blev vandspejlet i Fiilsø sænket fra ca. 5,3 m til ca. 2,2 m over havet og ca. 1300 ha land blev tørlagt. Søens areal blev dermed reduceret til ca. 750 ha.
Søens tilstand blev herefter opretholdt frem til 1940, hvorefter søen i perioden fra 1940-50 blev inddiget og afvandet. Det nordligste hjørne af den oprindelige Fiilsø er bevaret som den nuværende ca. 70 ha store Filsø og endelig er det sydøstligste hjørne af Fiilsø bevaret i form af en 2 km lang og 20 ha stor sø kaldet Søvig Sund.
Ved afvandingen blev 1319 ha inddiget og afvandet af i alt 4 pumpestationer.
Afstrømningen fra et ca. 165 km2 stort opland blev ført uden om den afvandede Fiilsø igennem Henne Mølleå langs nordsiden og Søndre Landkanal langs sydog vestsiden. Et 112 ha stort opland på Filsø Ø afvander ind i pumpelaget.

2 Foreløbig projektskitse

Fiilsø ønskes genskabt ved at stoppe afvandingen på de 3 pumpestationer omkring selve Fiilsø og ved at lede Søndre Landkanal ind igennem området. Ved at etablere et stenstryg i søens afløb til Henne Mølleå vil søens vandspejl kunne fastlægges i et niveau imellem vandstanden ved afløbet til Henne Mølleå og vandstanden i Søvig Sund. Jo højere vandstanden bliver i søen, jo mere stabilt bliver vandspejlet i søen i forhold til påvirkninger fra højvande i Vesterhavet.
Det foreløbige forslag arbejder med etablering af en sø med et vandspejl omkring kote 1,5 m, hvilket er ca. 60 cm lavere end vandspejlet i den tidligere Fiilsø før 1942 og i den nuværende Filsø samt ca. 10-20 cm lavere end middelvandspejlet i Søvig Sund. Der vil herved blive en sø på ca. 900 ha med en middeldybde på 1,1 meter og en maksimaldybde på godt 2,5 meter. 
Der vil blive etableret et ca. 125 m langt stenstryg i afløbet fra søen til Henne Mølleå og en kort vandløbsstrækning med en stentærskel imellem den nye sø og Søvig Sund.
I søen vil der opstå og blive etableret et mindre antal småøer og holme på op til et par hektar. Øerne etableres så høje, at de normalt vil være oversvømmelsessikrede og med erosionssikring i form af et stenlag mod sydvest.
Det indgår i projektet, at de nuværende diger mod syd og vest skal jævnes ud over Søndre Landkanal som en ny kystlinje, eller at digekronen bliver sænket.
Den øst-vestgående grusvej fra Fiilsø Avlsgård ønskes opretholdt som cykelog gangsti samt intern arbejdsvej for ejendommen. Der er endelig et ønske om at forbedre adgangsforholdene ind til området fra nord, øst og vest og herunder at etablere et antal stier og udsigtspunkter for besøgende. Stierne vil i videst muligt omfang blive bundet sammen med øvrige stier i området, herunder med bl.a. Skov- og Naturstyrelsens arealer.

3 Konsekvenser

Petersholm mod sydvest vil blive bevaret uændret og fortsat udgøre sit eget 98 ha store pumpelag. Det er tanken, at Petersholm skal fungere som fourageringsområde for gæs og kronvildt. Der vil heller ikke ske ændringer af forholdene omkring Henne Mølleå og den nuværende Filsø, som fortsat vil være adskilt fra den nye Fiilsø af et dige.
Det er tanken at opretholde højvandsslusen i Henne Mølleå ved Porsmosevej, idet slusens effekt vil blive vurderet nærmere, og den vil om nødvendigt blive forsynet med automatiseret overvågning og drift.
Det er naturfondens ønske, at projektet ikke må få negative følger for de omkringliggende ejendomme. Afvandingen fra naboarealer ind til den nye sø sker alle steder til åbne grøfter. Der er foretaget beregninger af den fremtidige afvanding omkring søen. Beregningerne viser, at et lavtliggende engareal tilhørende en naboejendom vil blive påvirket og at der måske bliver en mindre påvirkning af et andet naboareal. Disse lodsejere er blevet kontaktet herom med henblik på i fællesskab at finde løsninger.
Efter etableringen af den nye Fiilsø vil vandstandssvingningerne i Søvig Sund blive meget mindre end i dag. Det er projektets hensigt at sikre, at middelvandstanden hen over året ikke bliver højere end i dag. Forholdene omkring Søvig Sund vil blive undersøgt nærmere med bl.a. yderligere vandstandsmålinger og drøftet med lodsejerne.
Vandkvaliteten i den nye Fiilsø er blevet modelberegnet og vil komme til at ligne forholdene i den nuværende Filsø. Det vil sige en sø, der er tæt på at opfylde vandrammedirektivets krav om en god økologisk tilstand. Med tiden vil søen kunne tilbageholde ca. 15 % fosfor og 30 % kvælstof.
Når de yderligere forundersøgelser er gennemført, skal der udarbejdes og godkendes en VVM redegørelse, hvilket forventes at tage ca. 1 år. Herefter kan de nødvendige projekteringsarbejder udføres. Det praktiske anlægsarbejde forventes derefter udført i den tørre periode i foråret og sommeren 2012, hvorefter pumperne slukkes, og søen gendannes.